Dom w mieście, czy na wsi?

Dom w mieście czym różni się od domu na wsi

Wielkomiejski blichtr, czy ćwierkanie ptaków? Bliskość galerii handlowej, czy lasu? Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Tym samym, na pytanie „dom w mieście, czy na wsi?” każdy z nas ma prawo odpowiedzieć inaczej. Jest to kwestia osobistych przekonań, przyzwyczajeń i poglądów.

Przed wyborem, czy zdecydować się na dom w mieście, czy na wsi, stoi coraz więcej Polaków. Niegdyś sprawa była prosta, każdy bowiem pragnął wyrwać się z siermiężnej wsi, aby móc zaczerpnąć miejskiego ducha. Jednak po wielu latach, rozkwicie kulturalnym i obyczajowym, coraz więcej osób ma już dość miasta. Coraz częściej słyszy się natomiast o zmęczeniu hałasem, smogiem,  przepychem samochodów, tumem ludzi. Nawet celebryci i dobrze sytuowani biznesmeni decydują niejednokrotnie na porzucenie swoich apartamentów w centrum miasta na rzecz domu wolnostojącego, za miastem. Nierzadko do tego wybierają wyjątkowo spokojną okolicę, nieopodal jeziora, czy lasu. Modne stało się obcowanie z naturą, bliskość przyrody, wręcz organiczne czerpanie z jej dobrodziejstw. Samodzielna uprawa ogródków, przydomowej działki znajduje nowych wielbicieli i pasjonatów.

Dom w mieście, czy na wsi? Oczywiście, że na wsi!- odpowie już co trzeci zapytany mieszkaniec miasta. Bycie eko, spożywanie bio-produktów jest trendy. Jednak niezmiennie poglądu tego nie podzielają młodzi ludzie, którzy nie wyobrażają sobie, że mogliby mieć utrudniony dostęp do ulubionej kręgielni, codziennej siłowni, czy klubów. Nie do pomyślenia jest dla nich nawet kwestia dalekich dojazdów do szkoły. Wielkomiejska młodzież jest przyzwyczajona do przemieszczania się tramwajami, czy metrem, jednak wykraczanie poza komunikację miejską to już da nich spory dyskomfort. Inna jest także społeczność miejska. Anonimowość, indywidualność – oto co odróżnia osoby mieszkające w mieście, od mieszkańców wiosek. Na wsi bowiem każdy siebie zna, albo chociaż kojarzy „z widzenia”. Niewiele jest się w stanie ukryć, a każda zmiana jest bacznie obserwowana.

Dlatego dylemat dom w mieście, czy na wsi? rozwiewa często ta właśnie kwestia. Daleko w przeszłości zostały już czasy, gdzie wiele było wspólnego, także płot, sad, czy dojazd do domu. Dziś pragniemy mieć wszystko na wyłączność, tylko na własny użytek. Kupując działkę pod budowę domu, jej właściciele szybko nasadzają ją dookoła wysokimi tujami, tworząc naturalną blokadę dla wścibskiego oka sąsiada. Najważniejsze jednak aby czuć się dobrze we własnym mieszkaniu, które ma być oazą, ciepłym i przytulnym gniazdkiem, bez względu na to, czy znajduje się na wsi, czy w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *