Inwestycja w nieruchomości

Czy inwestycja w nieruchomości się opłaca?

Ceny mieszkań od pewnego czasu utrzymują równy poziom i nie rosną w zastraszającym tempie. Mimo to wciąż niewielu stać na własne lokum, dlatego latami wynajmujemy, mieszkamy kątem u rodziców/teściów i odkładamy na lepszą przyszłość. Dla zdeterminowanych pewnie wkrótce ona nadejdzie. Mniej cierpliwi biorą kredyty na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat i w niedługim czasie mogą cieszyć się własnym mieszkaniem. Z drugiej strony wiele mówi się o tzw. inwestycji w nieruchomości, czyli zwykle zakupie mieszkań pod wynajem. Ale czy inwestycja w nieruchomości rzeczywiście się opłaca?

Inwestycja w nieruchomości tylko dla bogaczy?

W branży nieruchomości można było zarobić zawsze, choć nie zawsze w ten sam sposób. Współcześnie większość ludzi sądzi, że inwestycja w nieruchomości opłaca się tylko tym, którzy rzeczywiście „nie mają co z pieniędzmi robić”. Czy to prawda? Niekoniecznie. Rzeczywiście kupić mieszkanie jest znacznie trudniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale na nieruchomościach mogą zarabiać również osoby nie uznające się za bogaczy.

Jak zarabiać na nieruchomościach?

Wynajem

Wynajem funkcjonuje chyba od zawsze. Wynajmować można nieużywane przez nas mieszkanie czy dom, albo pojedyncze lokale. Idealnie, gdy mieszkanie nie tylko samo na siebie zarabia, ale też pozwala właścicielom na osiąganie pewnych zysków. Wynajmować można również pokój w zajmowanym przez nas mieszkaniu albo całe piętro domu.

Kupno i sprzedaż

Oczywiście z zyskiem. Chodzi o to, by tanio kupić a drożej sprzedać. W międzyczasie, jeśli to konieczne, można zrobić remont mieszkania/domu. Być może nie będzie kosztował niewiele, ale jego wykonanie znacznie podniesie cenę nieruchomości? Innym sposobem jest kupno mieszkania w momencie, gdy ceny nieruchomości znacząco spadają i sprzedaż w chwili, gdy gwałtownie rosną.

Deweloperka

To już znacznie bardziej poważna inwestycja w nieruchomości. Wymaga posiadania sporych nakładów finansowych, ale i dobrej znajomości przepisów, jak i umiejętności negocjacyjnych i sprzedażowych. Deweloper inwestuje w budowę nieruchomości, nadzoruje przebieg inwestycji, a następnie sprzedaje bądź wynajmuje gotowe mieszkania, oczywiście z zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *