Projekt Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus

Projekt Mieszkanie Plus to propozycja dla osób, które z uwagi na wiek albo dochody nie kwalifikowały się do skorzystania z wcześniejszej oferty rządowej „Mieszkanie dla Młodych”. Tym razem projekt adresowany jest więc do szerszej grupy odbiorców, czyli średniozamożnych Polaków, których dochody są za niskie do zakupu własnego mieszkania i jednocześnie za wysokie, aby móc się starać o lokum z zasobów gminy. Preferowaną grupą odbiorców będą ponadto rodziny wielodzietne. Mieszkanie Plus opierać się będzie na trzech zasadniczych filarach, mianowicie: Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, wspieraniu budownictwa spółdzielczego i społecznego oraz Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie zajmował się rozporządzaniem gruntami, które zostaną przekazane do Skarbu Państwa. Z kolei Indywidualne Konta Mieszkaniowe umożliwią odkładanie pieniędzy na remont lub zakup mieszkania, zaś regularne oszczędzanie będzie premiowane przez struktury rządowe. Program Mieszkanie Plus ma bazować na tanim budownictwie społecznym i spółdzielczym. Autorzy projektu założyli, że koszt budowy mieszkania ograniczy się do 2-3 tysięcy złotych za metr kwadratowy, co stanowi interesującą i konkurencyjną propozycję dla osób planujących zakup własnego m. Takie znaczne obniżenie kosztów ma wynikać z faktu, że grunty, na których zostaną zbudowane mieszkania, będą gruntami państwowymi, a ich przekazanie nastąpi na preferencyjnych warunkach.

Czym jest program Mieszkanie Plus

Informacje przekazywane przez rząd wskazują na to, że projekt Mieszkanie Plus zakładać będzie tani wynajem mieszkań. Aktualnie, na przykład w Warszawie, koszt najmu jednego metra kwadratowego wynosi nawet do 50 zł. Tymczasem, program Mieszkanie Plus umożliwi osobom biorącym w nim udział, na wnoszenie regularnych, miesięcznych opłat i po kilku latach ewentualny zakup za korzystniejszą cenę. Wspomniane miesięczne opłaty miałyby wynosić zaledwie 10-20 zł, więc jest to atrakcyjna propozycja, nie obciążająca codziennego budżetu. Budowa pierwszych tanich mieszkań ma nastąpić już w 2018 roku, zaś pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się już w 2019 roku. To wspaniała informacja dla tych, którzy noszą się z zamiarem zakupu własnego lokum, a obawiają się wieloletnich i wysokim zobowiązań kredytowych. Warto więc śledzić prace rządu, aby w porę odpowiedzieć na jego ofertę i złożyć stosowny wniosek. To inwestycja na całe życie, która ma szansę rozwiązać nasze kłopoty mieszkaniowe i jednocześnie stać się doskonałym prezentem na start dla kolejnych pokoleń w naszej rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *