Rodzaje tarasów

Rodzaje tarasów w budynkach mieszkalnych

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje tarasów: taras naziemny, nadziemny oraz taras nad pomieszczeniem.

Rodzaje tarasów – taras naziemny

Taras naziemny zbudowany jest bezpośrednio na gruncie. Najczęściej sąsiaduje z salonem i tworzy konstrukcję przejściową pomiędzy domem a ogrodem. Taki rodzaj tarasu jest najprostszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga robienia fundamentów. Wyróżnia się kilka sposobów wykończenia tarasu naziemnego: bezpośrednio na gruncie, na konstrukcji z legarów oraz na płycie betonowej. Rodzaje tarasów determinują dobór materiałów budowlanych. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w żwir i piasek, które ubite warstwy stanowią dopiero właściwe podłoże do dalszego wykończenia, np. z kostki brukowej. Dookoła tarasu należy wykonać opaskę, zaś sam taras powinien zwierać spad umożliwiający pozbywanie się nadmiaru deszczu. Pośród tarasów naziemnych wyróżnia się jeszcze kilka rodzajów tarasu. Taras taki może być wykonany na bazie konstrukcji z legarów. Wówczas fundament musi być zrobiony ze stóp betonowych. Na legarach kładzie się podłogę wykonaną z desek tarasowych, montowanych w odstępach 0,5- 1 cm. Istotne jest, aby taką konstrukcję zamaskować po bokach, zaś pod spodem wysypać żwirem, keramzytem lub tłucznią, uniemożlwiający tym samym porost chwastów.

Rodzaje tarasów – taras nadziemny

Taras naziemny wyprowadzany jest ponad poziom gruntu. Na taki rodzaj tarasu decydują się właściciele domów o wysokim fundamencie. Wówczas do ogrodu schodzi się po schodkach.  Zasadniczym utrudnieniem dla budowy takiego tarasu jest konieczność wykonania fundamentów. Na nich dopiero stawia się słupy ze zbrojonego betonu lub cegieł, czy drewna, ewentualnie metalu. Płyta tarasu musi mieć zapewniony spadek do odpływu wody i izolację przeciw wilgoci. Poza tym koniecznym jest zbudowanie kilku schodków oraz wykonanie balustrady.

Rodzaje tarasów – taras nad pomieszczeniem

Taras nad pomieszczeniem stanowi konstrukcję stropu nad pomieszczeniem. Jest to taras na piętrze, posadowionym nad nieogrzewanym lub ogrzewanym pomieszczeniem, tj. garażem lub pomieszczeniem użytkowym budynku. Niemal zawsze ma betonową konstrukcję. Przy jego budowie należy uwzględnić spadek do odpływu wody. Poza tym trzeba zadbać o wykończenie blacharskie oraz odpowiednia balustradę. Jego niewątpliwą zaletą jest stabilność oraz fakt, że opiera się zazwyczaj na ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki temu zabezpiecza się go przed wilgocią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *