Styl toskański – wyzwanie dla nowoczesności

Styl toskański – charakterystyka

Gdy słyszymy styl toskański wyobrażamy sobie słoneczne Włochy z pięknymi willami w otoczeniu plantacji oliwek. Gdy skupiamy się na wnętrzu najpierw widzimy klimatycznie urządzoną kuchnię, w naturalnych ciepłych kolorach, z ciekawymi dodatkami przywodzącymi na myśl rodzinę i tradycję. Style włoskie nigdy nie są w pełni jednoznaczne i łatwe do określenia. Styl toskański ma jednak kilka unikatowych elementów. Co do nich należy?

Styl toskański to naturalne materiały takie jak drewno ale również elementy z kamienia, cegły czy gipsu. Drewniane belkowania są często pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę. Charakterystyczne i bardzo ważne są dodatki, które zazwyczaj są bogato zdobione, na przykład wieszaki, klamki, haczyki. Takie elementy od razu przyciągają wzrok w toskańskim wnętrzu. Meble to najczęściej ciemne drewno, to tradycyjnie zdobione komody, przeszklone szafki nawiązujące do stylu kolonialnego. Dominują naturalne kolory w przygaszonych odcieniach. Mimo, że styl toskański to prostota to jest on bogaty w detale, jeśli szafka to przeszklona z widoczną zastawą, na stole leżą książki a otwarte okiennice zapraszają do wejścia.

Styl toskański a nowoczesność

Styl toskański jest wyzwaniem dla nowoczesnych mieszkań. Wszystko w tym stylu nawiązuje bezpośrednio do tradycji. Nic dziwnego, przecież inspiracją stylu toskańskiego są tradycyjne wiejskie domy. Element rustykalny jet bardzo widoczny a zamiłowanie do bibelotów stoi w sprzeczności z nowoczesną funkcjonalnością. Czy w dzisiejszym świecie, w którym ważny jest czas i natychmiastowość jest miejsce na wnętrze, które w swym przywiązaniu do tradycji może nas spowolnić?

Styl toskański ma szansę wygrać z nowoczesnym stylem włoskim czy skandynawskim i ich prostotą i funkcjonalnością. Mimo, że nowoczesne wnętrza są tak zorganizowane aby ułatwić nam codzienne życie, a więc przestronne, pozbawione dodatków, które mogłyby utrudnić nam poruszanie się, z niskimi stolikami i sofami aby łatwo było odkładać choćby laptop brakuje im często ciepła i rodzinnej atmosfery. Takie wnętrza są często pudełkowe i bez wyrazu. W takim wnętrzu niejednokrotnie można się poczuć samotnie i pusto.

Styl toskański daje więc możliwość ożywienia wnętrza i zapewnia ciepłą atmosferę. Przywiązanie do tradycji pokazuje nam ważność naszej historii i zakorzenia nas w świecie. Takie wnętrze daje również możliwość zatrzymania chwili i relaksu. W dzisiejszym zabieganym świecie bardzo ważne jest, aby znaleźć czas dla siebie i zastanowić się nad własnym życiem. Jest to również czas dla rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *