Warszawa Włochy

Warszawa Włochy – co należy wiedzieć o tej dzielnicy?

Mieszkanie w stolicy nie należy do łatwych – miasto, w którym toczy się życie kraju, wielu mieszkańców, korki, zanieczyszczenia… Nic dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z osiedlania się w ścisłym centrum na rzecz spokojniejszych, ale bardziej oddalonych dzielnic. Odrobina oddechu, spokojniejsza okolica i bezpieczeństwo to coś, co cenią bardziej niż bliskość centrum miasta, rozrywek i korki.

Jedną z coraz popularniejszych dzielnic Warszawy są Włochy, które coraz bardziej podobają się deweloperom inwestującym bajońskie sumy w nowe osiedla i zabudowania. Ten spokojny obszar to jednocześnie szybki, bo jedynie 20 minutowy dojazd do centrum miasta, dodatkowo bardzo łatwy i bezpieczny. Warto wybrać więc Włochy jako miejsce do osiedlenia się z dala od zgiełku, z rodziną i bliskimi, którzy na pewno szybko poczują się tutaj jak w domu.

Dowiedzmy się więc odrobinę o tej spokojnej dzielnicy. Warszawa Włochy to dzielnica, która znajduje się w lewobrzeżnej części miasta. Na jej terenie mieszka około 40 tysięcy ludzi, jednak liczba ta stale wzrasta ze względu na dynamiczny rozwój tej dzielnicy.

Włochy graniczą z wieloma dzielnicami – od zachodu z odrobinę odsuniętym od centrum Ursusem, od północy z pobliskimi dla centrum Bemowem i Wolą, od wschodu z Ursynowem, Mokotowem i Ochotą, a od południa z nienależącym już do miasta powiatem pruszkowskim. Jest to więc idealne położenie – jednocześnie w pobliżu centrum miasta oraz niedaleko od jego granic, kiedy zapragniemy wybrać się na wycieczkę za miasto.

Dzielnica posiada na swoim terenie liczne szkoły i ośrodki edukacyjne, co ma spore znaczenie jeśli chodzi o osiedlanie się na jej terenie młodych małżeństw i rodzin z małymi dziećmi. To na jej terenie znajduje się także główne warszawskie lotnisko – Lotnisko Chopina. Znajdziemy tutaj także co nieco o historii – na terenie Warszawy Włochy znajdują się liczne zabytkowe forty i umocnienia z XIX wieku, które broniły w tamtych czasach twierdzy Warszawa.

Jeśli chodzi o krótką historię tej dzielnicy, to przed wojną była to wiejska gmina, następnie Włochy otrzymały prawa miejskie, a w 1951 roku zostały przyłączone do Warszawy. Rok 1994 to dla tej dzielnicy czas, od którego razem z Okęciem, Rakowem i kilkoma innymi dzielnicami Włochy wchodziły w skład gminy Warszawa Włochy. Dopiero w 2002 roku zostały one oficjalną dzielnicą miasta stołecznego.

A skąd wzięła się nazwa Włochy? W czasach średniowiecznych tereny ówczesnej dzielnicy nazywano Porzucewem i Sopęchami. Rok 1452 to zmiany dla tej okolicy – wtedy też Porzucewo zakupił Jan Włoch. To od jego nazwiska pochodzi nazwa dzielnicy – wnuczka wspomnianego Włocha nazwała tak wieś w pierwszej połowie XVI wieku. W kronikach znana jest także alternatywna wersja tej historii – według niej miejsce to nosi swoją nazwę od włoskich wojsk cudzoziemskich które stacjonowały w tej okolicy w czasach elekcyjnych. Jest to jednak mało prawdopodobna hipoteza, ponieważ nazwą Włochy posługiwano się już znacznie wcześniej.

Z pewnością miejsce o takiej historii i wielu wartych uwagi udogodnieniach jest dobrą lokalizacją do zamieszkania. Warto to rozważyć planując zakup mieszkania w Warszawie i zapoznać się z ofertą willaeuropa.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *