Za co odpowiada deweloper budowlany?

Kim jest i za co odpowiada deweloper budowlany?

Deweloper budowalny jest nazywany inwestorem i sprzedawcą nowych mieszkań. Słusznie, choć to duże uproszczenie. Na czym dokładnie polega praca dewelopera?

Kim jest deweloper budowlany?

Rzeczywiście jest inwestorem – inwestuje w budowę lokali, zwykle mieszkalnych. Inwestować może także w budynki takie jak: domy jednorodzinne, biurowce, obiekty handlowe czy przemysłowe.  Po zakończeniu prac na budowie budynki (lub lokale w tych budynkach) może sprzedać albo wynająć. Każda inwestycja realizowana jest w tym właśnie celu – sprzedaży bądź wynajmu i oczywiście zarobku.

Deweloper budowlany jest właścicielem nieruchomości?

Dokładne prawa i obowiązki deweloperów określa tzw. ustawa deweloperska. Powinni zapoznać się z nią nie tylko sami deweloperzy, ale także osoby, zamierzające podjąć z deweloperem budowlanym współpracę, a więc zarówno firmy budowlane, jak i przyszli nabywcy budynków i mieszkań. Zazwyczaj deweloper nadzoruje cały proces inwestycyjny. Ma wpływ na dobór lokalizacji, na której stanie jego nieruchomość, uczestniczy w projektowaniu, czuwa nad przebiegiem prac budowlanych (i ewentualnych rozbiórek), a następnie sprzedaje bądź wynajmuje lokale.

Przeniesienie własności nieruchomości z dewelopera na kupującego teoretycznie nie jest skomplikowane. Niestety niekiedy rodzą się pewne komplikacje, a klienci zostają poszkodowani. Na szczęście zasady ochrony praw osób nabywających nieruchomość deweloperską określa ustawa, dlatego oszustwa (umyślne bądź nie) zdarzają się coraz rzadziej.

Za co odpowiada deweloper budowlany?

Jeśli inwestycja ma być udana, deweloper powinien stale nadzorować jej przebieg. Deweloper budowlany odpowiada za lokalizację, w której stanie budynek, przygotowanie projektu, a właściwie nadzór nad jego przygotowaniem, nadzorowanie budowy i sprawdzanie postępu prac, wykańczanie mieszkań zgodnie z założeniami i obowiązującymi ustaleniami oraz finalną sprzedaż bądź wynajem. Bywa tak, że sprzedaż trwa znacznie dłużej niż sama realizacja inwestycji – to największa bolączka firm deweloperskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *